Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro) 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do czwartku w godz. 7:30-15:00, w piątek 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciele bibliotekarze

 mgr Wiesława Belczyk, mgr Alicja Pokusińska


Katalog internetowy biblioteki szkolnej

https://prolib.edu.wroclaw.pl/integro/catalog

Proszę kliknij "Zmień bibliotekę", wybierz Liceum Ogólnokształcące Nr XV (wówczas można wyszukiwać w zbiorach naszej biblioteki).

Kryteria wyszukiwania: tytuł, autor, temat.


25.02.2020

Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - rozstrzygnięcie

   Klasa 2D okazała się najlepsza w zmaganiach językowych, które odbyły się jeszcze przed feriami. Nagroda, ufundowana przez Radę Szkoły, pięknie wyglądała, smakowicie pachniała... Po prostu pyszności.

  


4.02.2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego...

   ... przypada 21.02., ale że ten dzień jest jeszcze ostatnim dniem ferii, to coroczny quiz językowy odbył się z wyprzedzeniem. Związki frazeologiczne, ortografia, trudne polskie słowa, ale i sentencje łacińskie często stosowane przez Polaków, chyba nie okazały się zbyt dużym wyzwaniem dla uczestników :) Wyniki konkursu już po feriach + oczywiście nagroda.

Zachęcamy również do zapoznania w bibliotece się z gazetką poświęconą różnym ciekawostkom językowym.


24.01.2020

75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz

   W poniedziałek, 27. 01. 2020 przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz, zwanego często "fabryką śmierci". W bibliotece można zapoznać się z tytułami książek, podejmujących tematykę II wojny światowej, Holokaustu; obejrzeć reprodukcje fotografii dokumentujących życie oświęcimskiego obozu. Bardzo trudne lektury, zdjęcia wywołujące ścisk gardła...


22.01.2020

"Pianie kogutów, płacz psów"

   Maturzyści poznali fragmenty kolejnej książki Wojciecha Tochmana, tym razem reportażu "Pianie kogutów, płacz psów", uzupełnionych komentarzem naświetlającym historię Kambodży w latach 70-tych XX wieku. Reżim Pol Pota pochłonął tysiące ofiar, skutki ludobójstwa odczuwane są do dzisiaj, a w opowieści snutej przez Tochmana straszna historia przeplata się z trudną teraźniejszością.


16.01.2020

Ryszard Kapuściński

   Klasy maturalne w styczniu odwiedziły bibliotekę na lekcji poświęconej sylwetce i twórczości R. Kapuścińskiego. Uczniowie poznali również najważniejsze informacje nt. reportażu, polskich twórców tego gatunku; wysłuchali krótkiego tekstu ww autora pt. "Victoriano Gomez przed kamerami TV".


13.01.2020

"Tatuażysta z Auschwitz"

   Historię obozowego życia Lale Sokolowa, tatuażysty z obozu w Auschwitz, poznali uczniowie klas maturalnych w trakcie zajęć czytelniczych. Fragmenty będące zapisem m. in. codzienności obozowej czy pracy tatuatora, są świadectwem okrucieństwa hitlerowców które winniśmy znać.


13.01.2020

Reportaże - polecamy!

   Warto przyjść do biblioteki i skorzystać z bogatej oferty reportaży, książek będących zapisem prawdziwych historii starszych i nowszych.


20.12.2019

Bombkowy konkurs klas - rozstrzygnięcie

   Bardzo trudno było wybrać tę jedną, najpiękniejszą... Poziom prac był wysoki, kunszt wykonania, pomysłowość zakoczyła - oczywiście pozytywnie - jury. I miejsce przypadło klasie 1CG, która w nagrodę otrzymała zestaw słodyczy ufundowany przez Radę Szkoły oraz dzień wolny z możliwością udziału w zajęciach w Zona 71.

  


20.12.2019

Boże Narodzenie w Polsce

   Klasy przygotowawcze w grudniowym czasie przedświątecznym uczestniczyły w lekcjach poświęconych polskim zwyczajom, tradycjom bożonarodzeniowym. Zajęcia były również okazją do rozmowy o obchodach Bożego Narodzenia w krajach, z których pochodzą nasi uczniowie.


19.12.2019

Życzenia

   z serca płynące wszystkim Czytelnikom naszej biblioteki na nachodzące Święta i Nowy Rok AD 2020 składają nauczyciele bibliotekarze. Zdrowia, spokoju, radości, wszystkiego NAJ!


16.12.2019

Boże Narodzenie w sztuce i literaturze

   Zapraszamy bardzo serdecznie do odwiedzania wystawy książek poświeconych tematyce bożonarodzeniowej. A poza tym warto wypożyczyć coś ciekawego (na pewno znajdziecie w zbiorach biblioteki) na nadchodzące wolne dni :)


16.12.2019

Wyróżnienie od WCDN

   Nasza szkoła i w tym roku - wzorem lat ubiegłych - została doceniona na polu promocji czytelnictwa. Bardzo się cieszymy :)


6.12.2019

Konkurs bombkowy

   Każda klasa otrzymała styropianową bombkę z zawieszką. Zadaniem każdej z klas jest udekorowanie bombki wg własnego pomysłu... Bombki muszą posiadać przywieszkę z oznaczeniem klasy. Na gotowe prace czekamy do poniedziałku 16. 12.  Bombkami udekorujemy hol szkolny. Klasa, której autorstwa będzie najpiękniejsza, najciekawsza bombka, otrzyma nagrodę w dn. 20.12.2019


4.12.2019

"Pianista"

   Przeżycia Władysława Szpilmana z getta warszawskiego znalazły się w poruszającej książce, która stała się kanwą znanego, nagradzanego filmu pod tym samym tytułem. W klasach maturalnych uczniowie wysłuchali fragmentów książki, opisujących grozę życia w czasie okupacji hitlerowskiej.


2.12.2019

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

  W grudniu na czytelników czeka słodka zawartość kalendarza. Pierwszy wypożyczający w danym dniu, może poczęstować się słodkościami ufundowanymi przez Radę Szkoły.


2.12.2019

Historia LO XV

  Święto Szkoły, przypadające 29. listopada, jest co roku pretekstem do przeprowadzenia w listopadzie w klasach 1 zajęć poświęconych historii szkoły, m. in. działalności Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego, którego LO XV jest spadkobiercą. Oprócz wątków historycznych młodzież dowiedziała się, co dzieje się w Piętnastce obecnie :)


2.12.2019

Reklama...

  ...pojawiła się już w starożytności, i do dzisiaj nam towarzyszy. Wszechobecna, przybierająca często niebanalne, ciekawe formy, szokująca... Klasy 2 uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, które z pewnością nie wyczerpały tematu, a jedynie zasygnalizowały.


26.11.2019

"Dzisiaj narysujemy śmierć"

   Książkę Wojciecha Tochmana, poświęconą ludobójstwu w Rwandzie, poznali uczniowie klas trzecich. Wstrząsające relacje świadków, które zaprezentowano w czasie lekcji bibliotecznych, mogą zaszokować odbiorcę. Trudna lektura, ale bardzo ważna!


26.11.2019

Polska. Poznaj kraj, w którym mieszkasz

   Na trzeciej lekcji bibliotecznej w klasach przygotowawczych uczniowie poznali nie tylko interesujące turystycznie miejsca Polski, ale i szereg ciekawostek, np. najpopularniejsze polskie nazwiska, najczęściej występujące imiona. Młodzież dzieliła się również swoimi spostrzeżeniami, co im spodobało się w Polsce (pierwsze pozytywne wrażenie).


21.11.2019

Nowości

   W listopadzie biblioteka zakupiła pozycje dedykowane uczniom klasy 7 i 8, z oddziałów przygotowawczych. Czytając wzbogacamy swój język, dlatego warto czytać!!!


21.11.2019

Książki psychologiczne...

   ... jest ich bardzo, bardzo dużo w bibliotece szkolnej. Sięgają po nie chętnie uczniowie klas psychologicznych oraz inni uczniowie i nauczyciele. Zapraszamy do wypożyczania :)


20.11.2019

Stereotypy w naszym życiu

   Każdy zna wiele sterotypów i często je powtarza, choć potrafią one skrzywdzić innych. Czym jest stereotyp, jakie są kategorie, jak powstają i  znane przykłady stereotypów omówiono na lekcji w klasach trzecich.


4.11.2019

Zbigniew Herbert

   Z okazji 95. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta (przypadającej 29. października), w klasach trzecich odbyły się lekcje biblioteczne dedykowane Poecie, nazywanym Księciem Poetów. W literaturze światowej pisarz rozpoznawany jest dzięki postaci Pana Cogito. W 2012 roku fundacja jego imienia utworzyła Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta przyznawaną w dziedzinie poezji, w tym roku otrzymała ją izraelska pisarka Agi Miszol.


4.11.2019

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Klasy drugie w październiku zaproszono na zajęcia w czasie których przybliżona została historia bibliotek, etymologia słowa "biblioteka", rozwój instytucji na przestrzeni wieków oraz ciekawe architektonicznie biblioteki, księgozbiory sławnych ludzi. W drugiej części zajęć uczniowie, podzieleni na drużyny, rywalizowali w quizie wiedzy humanistycznej, a nagrodą dla wszystkich uczestników był słodki upominek ufundowany przez Radę Szkoły.


24.10.2019

XXX Konkurs Recytatorski w języku ukraińskim

   Do udziału w konkursie, którego tematem jest "Przyroda w poezji", zaprasza Związek Ukraińców w Polsce, koło we Wrocławiu. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do biblioteki do 6 listopada.


22.10.2019

Gdy literatura inspiruje...

   ... tatuatorów, cukierników, architektów etc., mogą powstać fantastyczne dzieła :) Październikowa lekcja biblioteczna w klasach pierwszych poświęcona została ciekawym formom książki, przykładom działalności z literaturą "w tle" oraz prezentacji interesujących zbiorów bibliotecznych, m. in. księgi z nazwiskami mieszkańców Wrocławia (stan na rok 2000).


11.10.2019

Nobel dla Olgi Tokarczuk

   Chętnych do zapoznania się z twórczością polskiej pisarki, zapraszamy do wypożyczania książek!


11.10.2019

"O Złoty Karton III LO"...

   ... mogą zawalczyć poeci z naszej szkoły, którzy zechcą zmierzyć się w V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim, organizowanym przez LO Nr III we Wrocławiu, pod hasłem "Ciepło - zimno". Wszystkich informacji zainteresowanym udzielają nauczyciele bibliotekarze.


11.10.2019

Październik pod znakiem kryminału ;)

   Przykładowe książki kryminalne zagościły na wystawce bibliotecznej, autorów starszych i młodszych, będących aktualnie "na topie", i tych dzisiaj zapomnianych, a kiedyś bardzo popularnych.


4.10.2019

Konkurs literacki

   Zainteresowanych uczniów zapraszamy do zasięgnięcia szczegółowych informacji u nauczycieli bibliotekarzy.


3.10.2019

Porozmawiajmy :)

   Zapraszam chętnych uczniów klas przygotowawczych na zajęcia podnoszące umiejętności porozmawiania w języku polskim. Alicja Pokusińska


3.10.2019

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   Czy warto czytać? Z jakich powodów sięgamy po książkę? Uczniowie klas przygotowawczych zastanawiali się na zajęciach bibliotecznych nad wartością lektury i spisali swoje spostrzeżenia samodzielnie lub z pomocą translatora. Mieli również okazję posłuchać tekstów z książki Grzegorza Kasdepke "Powrót Bartusia czyli co to znaczy..." - o związkach frazeologicznych na wesoło (klasa 7 i 8) oraz  "Trochę inny świat" - dwóch opowiadań (klasy 1 liceum).


26.09.2019

Goście z Czech

   25. września szkołę, bibliotekę odwiedzili nauczyciele z czeskich szkół podstawowych i średnich, którzy przypatrywali się zajęciom prowadzonym przez nauczycieli LO XV, spotkaniom zorganizowanym w ramach DFN. Goście wysłuchali również prelekcji na temat historii szkoły i bieżących działań realizowanych w szkole, okraszonej licznymi zdjęciami.


26.09.2019

Zakazane książki

  

   Jak co roku w naszej szkole w ostatnich dniach września obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek, i z tej okazji uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach poświęconych cenzurze, wolności słowa, dyskutowali o powodach, dla których zakazywano publikowania, rozpowszechniania, czytania konkretnych tytułów i in. Lekcji towarzyszyła wystawa książek, gazetka tematyczna.


26.09.2019

O bibliotece

   Pierwsza lekcja dedykowana klasom pierwszym oraz przygotowawczym rozciągnęła się praktycznie na cały wrzesień, co zważywszy na rekordową liczbę klas, nie może dziwić ;) Uczniowie poznali zasady, których należy przestrzegać w bibliotece, prawa i obowiązki czytelnika, "savoir vivre" biblioteczny. Młodzież z klas przygotowawczyczych w czasie zajęć miała okazję do poznania nowego słownictwa związanego z literaturą, biblioteką.


19.09.2019

Noc Księgarń

   W piątkowy wieczór, 20.09. 2019, wiele wrocławskich księgarń oferuje szereg imprez, ciekawych spotkań, wydarzeń poświęconych literaturze, z możliwością nabycia w "przyjaznych" cenach interesujących pozycji książkowych. Więcej informacji na https://nocksiegarn.pl/wydarzenie/noc-ksiegarn-we-wroclawiu/. Zachęcamy :)


19.09.2019

Julian Tuwim - 125. rocznica urodzin

   Z okazji urodzin wielkiego polskiego poety, autora nie tylko wierszy dla dzieci :), urządzono w bibliotece szkolnej wystawę książek (literatury podmiotu i przedmiotu) oraz gazetkę tematyczną.


6.09.2019

Narodowe czytanie 2019

   Naprawdę warto w sobotę 7.września, wybrać się na "Narodowe czytanie po wrocławsku"! 


4.09.2019

Witamy po wakacjach :)

   Drodzy Uczniowie. Udanego roku szkolnego! Świetnych ocen, satysfakcjonujących wyników w nauce, czasu na realizację pasji... w tym też na lekturę ciekawych książek. Wszystkiego dobrego :)

   Biblioteka w roku szkolnym 2019/2020 czynna będzie w godz. 7:30-15:00 (poniedziałek - czwartek), 7:30-13:30 (piątek).